SIDE SPIN - SILVER 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Side Spin - Silver 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $370.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + metal |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Side Spin |
Description from manufacturer
The Silver 3K is a padel racket from the new Side Spin 2022 collection made for players looking to raise the level and speed of their game. With its teardrop shape, the sweet spot is slightly higher than a round racket (Silver ctrl). That is why, together with the 3K carbon, they will help you have greater power in the smash and increase the speed of all the high balls. We innovate with metal technology, which are metal sheets around the frame, this technology allows us to give the frame greater rigidity. The Silver is helped by the black medium Eva to correct perfectly and offer a high-level balance to the racket. Features a sandy finish, that gives an extra grip.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 33 year
Level: advanced
-
2023-03-20, 18:52














