SIDE SPIN - RAYO 2022
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $370.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA hard |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Side Spin |
Description from manufacturer
The Rayo is a padel racket from the new 2022 collection by Side Spin. The Rayo is characterized by being a control and attack shovel. Thanks to its Hybrid ( between drop and diamant ) shape and its 12K carbon manufacturing material with a Eva hard core, it is a good option for players looking for control in their game and maximum maneuverability on the racket. With a medium balance, when playing with the Rayo you will enjoy maximum comfort in its handling, taking your game to the next level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Tom", Man 55 year
Level: amateur
-
2023-10-28, 17:44


