SANE - AGGRESSOR EVOLUTION DIAMOND OMEGA 2025
(12 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Aggressor Evolution Diamond Omega 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.620,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 15K 2to1 carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Pro Reactive |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Sane |
Description from manufacturer
The Agressor Evolution Diamond Omega has been designed for players looking for a high-performance offensive racket, without sacrificing control in slower situations. Its diamond shape provides high balance , ideal for printing power in each shot and dominating aggressive play from the first point.
Made with 15K "2 to 1" carbon and the new PRO REACTIVE core, this racket offers a medium feel with excellent ball output , allowing you to adapt to both the slow pace and the demands of fast play with complete fluidity. In addition, the new collection incorporates a relief pattern directly from the mold , generating extreme abrasiveness on the surface that dramatically improves spin. Your slice and topspin shots will reach another level.
Made with 15K "2 to 1" carbon and the new PRO REACTIVE core, this racket offers a medium feel with excellent ball output , allowing you to adapt to both the slow pace and the demands of fast play with complete fluidity. In addition, the new collection incorporates a relief pattern directly from the mold , generating extreme abrasiveness on the surface that dramatically improves spin. Your slice and topspin shots will reach another level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 12 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Leonardo", Man 26 year
Level: advanced
Very wide sweet spot and excellent ball release.
2026-05-01, 15:00
5
"GDT", Man 52 year
Level: amateur
Good control and excellent power.
2025-11-22, 11:50
3
"Fabio", Man 49 year
Level: amateur
Light but rather empty
2026-01-18, 17:26
4
"Maurizio", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Easy
2025-12-12, 14:06
5
"Xxx", Man 53 year
Level: advanced
Top
2025-11-14, 06:51
3
Man 29 year
Level: amateur
.
2026-02-09, 15:53















