ROYAL PADEL - M27 R CONTROL X 2023
(12 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Royal Padel - M27 R Control X 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.620,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft Polyethylene |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Royal Padel |
Description from manufacturer
RP M27 R-CONTROL X 2023 is a round control racket designed for the most demanding players, with an advanced level of play. The racket is easy to handle with high performance and significant vibration damping. This model goes down to 350g, so if you are looking for a lighter control racket, you have it here. The whole racket is made of 100% carbon fiber and with a medium-hard core and hard hitting surface, it provides both good control and plenty of power when you need it. The structure of the hitting surface allows you to put extra spin on the ball! If you are looking for a control racket with a little more power, take a look at this model's sister RP M27 R-CONTROL 2023.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 12 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Pepe", Man 65 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I wish it had more ball output.
2025-11-09, 00:20
4
"Deb", Woman 53 year
Level: advanced
Happy
2025-12-07, 23:32
5
"Stian", Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very good
2024-06-13, 08:02
3
Man 34 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-01-26, 09:02
4
Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-03, 14:04
4
"Ronald", Man 52 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-02-13, 22:26














