PADEL FORCE - TITAN 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Padel Force - Titan 2026:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Pro H28 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Padel Force |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,5 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 40 st |
| Weight | Medium 366 g |
| Balance point measurement | 25,4 cm from the bottom |
| Balance point | Quite low 55 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-12 |
Description from manufacturer
TITAN is a racket designed and developed in Spain by the brand PADEL-FORCE. The combination of matte black, gold, and visible inner carbon makes TITAN the best-dressed VIP at the party. Like all PADEL-FORCE paddles, TITAN is manufactured in the same factory where brands such as SIUX, ADIDAS, VOLT, and other top global brands are produced. Thanks to its 3K Carbon composition, which provides stiffness and hardness in hitting, combined with the soft PRO BLACK EVA H-28 rubber, TITAN becomes the ideal racket for players who love to work the point with elegance and unhurried precision. Thanks to its composition, TITAN is the perfect model for players who play two or more matches a day, as well as for teachers, as its comfort makes it a racket that doesn't tire the arm. The textured finish with the 3D Hexagon Carbon sheet on the faces makes spin shots a weapon to add to this padel racket.
Printout from www.racketguide.com














