OSAKA - PRO TOUR LTD POWER 2022
(8 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $410.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
The Pro Tour collection represents what Osaka stands for: high standards with superior appearance. The players should gain confidence and bring out the best in their game. The Pro Tour collection realizes that desire! This model is teardrop-shaped with high balance and is aimed at offensive players who want to achieve great power in their smashes. The core of patented Snap® Foam is of the softer type and there has been an effort to give the player extra opportunity to put spin on the ball through a structure in the hitting surface called the Quantum Spin® System and also through the textured surface.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jacob Sundbøl", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
OK
2024-03-13, 22:49
4
Man 35 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 07:36
2
Man 36 year
Level: amateur
-
2025-11-23, 22:08
3
Man 34 year
Level: advanced
-
2023-11-15, 22:12
5
Man 32 year
Level: amateur
-
2023-11-14, 20:21
3
Man 26 year
Level: advanced
-
2023-06-30, 16:04












