NOX - EQUATION ADVANCED 2025
(19 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 930,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The new EQUATION Advanced for the 2025 season combines maneuverability, control, and precision with a great feel and a large sweet spot provided by the combination of rubber used in professional padel racket. The EQUATION Advanced is a racket with a medium balance, carbon frame and anti-vibration system to protect players from injuries. The roughness of its faces achieved with 3D transparent sheets will help players to give more spin to their shots.
Includes the Smartstrap® replaceable safety string system. More hygienic, safer and more customizable.
Includes the Smartstrap® replaceable safety string system. More hygienic, safer and more customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 19 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Miguel", Man 53 year
Level: advanced
Manageable, responsive, good control.
2025-06-12, 19:17
4
"Sergey", Man 48 year
Level: amateur
i need more power
2025-11-28, 07:53
4
Man 28 year
Level: advanced
Nice all rounder
2025-06-10, 23:31
4
"Paolo", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
comfort, handy
2026-02-24, 09:23
3
Man 39 year
Level: amateur
Test
2025-12-11, 10:45
3
Man 46 year
Level: amateur
-
2026-03-07, 09:53















