KUIKMA - PR990 KUIKMA HYBRID HARD 2022
(64 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kuikma - PR990 KUIKMA Hybrid Hard 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 020,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 372 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Kuikma |
Description from manufacturer
The racket PR990 KUIKMA Hybrid Hard gives you both power, precision, and handling. Kuikma rackets are sold at Decathlon. The Kuikma PR990 has been approved by Horacio Alvarez Clementi. With his expertise (former world no. 1 and international coach), Horacio has helped them with several product tests.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 64 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Asier", Man 25 year
Level: amateur
I like that it is hard and allows me to hit it. In the net block, it helps me with that dry touch. What I do notice is that it is very heavy and that the quality of the material is somewhat poor.
2026-02-05, 13:08
2
"Sjoerd", Man 20 year
Level: amateur
it is to soft and doesn't generate enough power, but the control is oke
2026-03-04, 19:39
3
"Andres", Man 23 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hybrid racket with a dry touch and medium hardness, very manageable with a medium sweet spot.
2025-11-13, 08:40
4
Man 63 year
Level: beginner
It responds well to my movements, it's a bit heavy at the top.
2025-12-14, 17:37
3
"Ivan", Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I see it as correct, but I don't understand much about the topic.
2025-11-13, 18:08
2
"Alex", Man 48 year
Level: advanced
Confortable and good rebound both attacks and defense
2025-10-07, 12:07














