HEAD - EXTREME ONE X 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Free shipping 1-2 Days
1.850,00 kr.
Head Extreme One X 2025
Free shipping 1-3 Days
1.850,00 kr.
Head Extreme One X 2025 Padelbat
Free shipping 1-3 Days
1.850,00 kr.
Head Extreme One X 2025 Padelbat
Free shipping 1-3 Days
2.299,00 kr.
HEAD Extreme One X 2025
Free shipping 1-3 Days
2.299,00 kr.
Head Extreme One X
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.200,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
Description from manufacturer
Advanced and tournament players who are looking to attack in every situation on court while keeping a great impact feel can turn up the power with the new, exclusive EXTREME ONE X 2025. Made with the HEAD ONE technology for enhanced ball feel, an increased sweetspot and the highest durability, this heavier version of the EXTREME ONE supports attacking shots such as the smash, vibora, x3 and aggressive volleys. Finish the points with the extreme power of a diamond-shaped racquet that has a high balance for extra leverage on overhead shots. While the 12K carbon fiber hitting surface adds explosive power, the Power Foam is reactive on fast shots and the racquet also has Extreme Spin technology with a rough surface that enhances ball grip and spin. The new Soft Cap + technology has an exchangeable cord system that lets you customize your racquet while keeping the soft material in the butt cap. Made with Auxetic 2.0 technology for even more power and sensational impact feel, the EXTREME ONE X 2025 has a high-end design.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 53 year
Level: amateur
B
2026-01-31, 08:13
















