HARLEM - BIONIC 3K 2021
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Harlem - Bionic 3K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.420,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Harlem |
Description from manufacturer
Bionic 3K is one of this year's new products from Harlem Pádel. With new technology to increase the racket's stiffness and potential. The model is a really good control racket and is primarily aimed at advanced players but also those who consider themselves recreational players. It is also important to emphasize that this model has the ShockOut anti-vibration system just like the other rackets in Harlem Padel's 2021 collection, which increases comfort in the game and helps players who have problems with elbows, shoulders, and wrists.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 51 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-05-04, 10:22
3
Man 90 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-05-04, 10:19
5
Man 20 year
Level: amateur
-
2026-02-05, 10:44
5
Man 51 year
Level: amateur
-
2025-12-29, 22:13
4
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-02-26, 14:26
4
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-02-26, 13:17
















