DROP SHOT - X-CELERATOR 2021
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - X-celerator 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 590,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA tech |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot X-Celerator is a new racket for 2021 that Lucas Campagnolo uses on the World Padel Tour. This model is filled with innovative technologies.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 32 year
Level: advanced
-
2024-04-27, 20:49
4
Man 29 year
Level: advanced
-
2023-11-22, 00:00
4
Man 50 year
Level: advanced
-
2023-01-29, 00:54
4
Man 42 year
Level: amateur
-
2022-10-29, 10:38
















