DROP SHOT - CRISTAL 2.0 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Cristal 2.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 170,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 340 - 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Distinguish yourself with Drop Shot Cristal 2.0. This racket is perfect for offensive players who want to enhance their game with more power. The diamond shape results in a higher sweet spot, making it easier to give the ball extra speed. The racket's design and choice of materials guarantee optimal control over the ball. Additionally, the racket has a silicone grip channel that reduces vibrations for the best possible playing comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Woman 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-02-11, 09:52
















