DROP SHOT - CONQUEROR 10.0 2022
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Conqueror 10.0 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 580,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA tech |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
The Drop Shot Conqueror 10 is a teardrop-shaped racket used by the legendary Juan Martín Díaz, who competes on the professional World Padel Tour circuit. The new Drop Shot Conqueror 10 evolves with respect to its predecessors, but maintains the essence of its origin thanks to a teardrop format that provides a wide sweet spot to hit and a medium-high balance that allows a wide range of control and an optimal power and versatility in the game. Player profile: Racket designed for players who practice padel intensively and who are looking for a high-performance, quality and reliable racket regardless of their position on the court. Both in the drive and in the backhand, the player will be able to enjoy this racket thanks to the dynamism and lightness that it brings to the movement and to the forcefulness and fluidity that it generates when hitting.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Juan", Man 56 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I would like something harder.
2026-02-10, 15:59
3
"Henke", Man 34 year
Level: advanced
Too. Hard.
2023-11-08, 00:46
4
Man 72 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-10, 08:59
4
Man 36 year
Level: elite
-
2025-11-12, 21:57
4
Man 45 year
Level: advanced
-
2024-07-06, 18:07
3
"Lundin", Man 35 year
Level: advanced
-
2024-02-02, 19:17















