CORK - SUPREME HYBRID III 2024
(14 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.470,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Extreme High Density Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
With a similar construction to the current Supreme II, the new rackets add a host of new features to make every game naturally better: New multi-diameter hole and larger shield to increase the sweetspot and aerodynamics of the racket, resulting in greater maneuverability. New rope technology, replaceable, waterproof and anti-bacterial. New lid technology for better anti-vibration system and comfort due to its softer composition and oval shape. Ideal for advanced / professional players, who prefer a racket balanced between attack and defense.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Ricardo", Man 46 year
Level: amateur
Top racket but hard and demanding for my capabilities
2025-03-13, 10:41
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced
---
2025-09-21, 13:19
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Its perfect!
2025-09-23, 18:20
5
"Morten Koefoed-Rasmussen", Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
So nice!
2025-10-17, 15:54
4
Man 30 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-05-11, 16:40
5
Man 34 year
Level: amateur
-
2026-03-25, 18:43














