CORK - SUPREME HYBRID 2021
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Hybrid 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 380,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + Innegra + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Cork |
Description from manufacturer
Supreme Hybrid suits the player who wants a compromise between hard attacking play and controlled defensive play. The hybrid is designed to encompass all aspects between fantastic control, power, durability, maneuverability, and is perfect for mixed gameplay. The hybrid shape, which is a mix of diamond and teardrop, has a medium to high balance and, of course, this model also features the new drilling technology present in the other models. Recommended for advanced to professional players. (Level 7 - 10).
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"João", Man 22 year
Level: advanced
I love it because I feel in control and I also have an attack.
2025-11-13, 07:51
4
"Daniele", Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control but little push.
2025-11-20, 13:34
4
"Max Allbäck", Man 26 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Quite okay
2024-06-08, 18:00
4
"Max", Man 26 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-06-29, 10:55
5
Man 41 year
Level: advanced
-
2024-01-07, 20:45
5
Man 39 year
Level: advanced
-
2023-12-23, 22:20














