CABRA - PRESTIGE SPIDER 2022
(14 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
Great design combined with superior performance for demanding intermediate players looking for a new partner. Full carbon frame and face combined with a medium flex Black Eva core helps you improve your game. The rough surface helps you get some extra grip on the ball and the premium strap suits your wrist perfectly.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Pär", Man 57 year
Level: amateur
Good control and precision, light and good in defense. Hard to get speed on the ball offensively.
2024-06-04, 14:24
4
"Pär", Man 57 year
Level: advanced
Good defensively, large sweet spot, light
2024-06-07, 13:38
4
Man 22 year
Level: advanced
Forgiving
2026-02-16, 23:14
4
Man 61 year
Level: amateur
Low balance
2026-01-22, 07:10
4
Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-04-02, 18:44
4
Man 65 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-01, 13:41
















