BLACK CROWN - SPECIAL 2022
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Special 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.120,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Aluminized fiberglass + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | 3xPlay EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Black Crown Special is a teardrop-shaped racket for the advanced player who seeks a lot of power in their shots but does not want to compromise on control. The similarities with its sibling Power Special are significant, but this model is less stiff and provides higher control in the shots. The hitting surface is rough and the model has an enlarged sweet spot. The core consists of 3xPlay EVA rubber and, as the icing on the cake, includes an ergonomic handgrip that gives you a comfortable grip on the racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"JW", Man 41 year
Level: amateur
Helps with defense and accelerates the ball. Quite good pressure when smashing as well, without being hard.
2026-01-28, 20:57
3
"Mattias", Man 52 year
Level: amateur
Good with control. Missing a bit more speed.
2024-04-18, 12:21
5
"Jose", Man 68 year
Level: amateur
Good, very comfortable.
2025-11-13, 11:15
3
"Mikael", Man 59 year
Level: amateur
Unforgiving
2024-02-14, 17:52
4
"Ingrid", Woman 45 year
Level: amateur
Not too heavy
2023-10-24, 20:36
3
"анд", Man 48 year
Level: amateur
но
2026-04-04, 15:33















