ZERV - SWIFT TEAM W 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to ZERV - Swift Team W 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 140,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 340 - 350 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Pro Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by ZERV |
Description from manufacturer
Are you an ambitious padel player looking for the perfect combination of lightness, control, and comfort? Then this women's padel racket is just what you're looking for! It features a combination of a round head, medium balance, a soft core, and a weight of 340-350 grams. Additionally, it is filled with quality materials and technologies that provide great control on the padel court! 3K Carbon is the material used for the surface. This provides an optimal combination of strength and flexibility that delivers precise and controlled shots. Pro EVA Soft is the soft EVA core that offers excellent comfort, lovely control, and optimal ball exchange. Spin X-Control is the patterned surface that improves ball control and promotes the spin potential in your shots. Vibration Absorption System is the vibration damping technology that significantly reduces unwanted vibrations and increases playing comfort. Finally, great emphasis has been placed on the design aspect, resulting in a stylish and feminine design!
Printout from www.racketguide.com
















