DUNLOP - GALACTICA OS LITE 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dunlop - Galactica OS Lite 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 290,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dunlop |
Description from manufacturer
Designed for precision and performance, this premium bat features 3K Carbon construction for exceptional consistency in every shot. The Tri-Max reinforcement enhances stability, providing increased control, while the round headshape widens the sweetspot for optimal playability. The exclusive Control Holes drilled pattern boosts accuracy, and the Extra Grip rough finish creates extra spin for more powerful, penetrating shots. This bat combines durability, control, and spin, making it the perfect choice for players looking to elevate their game.
Printout from www.racketguide.com

















