VAIRO - BLACK KARBON CONFORT 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 590,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Textreme Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vairo |
Description from manufacturer
The Vairo Black Karbon Comfort is a racket designed for demanding advanced-level players who opt for a more control-oriented game and enjoy hitting the ball with spin. It is easy to handle thanks to its weight between 365 and 375 grams. With a hybrid shape and intermediate balance, this Vairo racket has a wide sweet spot that allows for hitting with precision, control, and stability. At the same time, speed and power are generated in every hit to surprise the opponent.
Printout from www.racketguide.com














