VIBOR-A - BLACK MAMBA RADICAL 12K 3.0 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The Radical line is modernized in this collection towards more vibrant colors. Now the bridge and the logo stand out in yellow, matching with the frame. 12K carbon, medium balance, and laminated EVA core.
Printout from www.racketguide.com
















