SIUX - FENIX PRO 5 BLACK 2025
(28 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 610,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Discover the new padel racket from professional Leo Augsburger. The Siux Fenix Pro 5 Black is designed for offensive players who base their game on smashing and aggressiveness from the net. With its diamond shape and high balance, this racket maximizes power on every shot, allowing you to dominate the aerial game with force. It is made with 24K carbon on the faces, providing a rigid and explosive structure, ideal for generating power with ease. Its EVA Hard rubber core offers a firm feel, allowing for a sharp and direct shot, while the 3K carbon frame reinforces stability with every impact. The glossy finish with a 3D texture enhances spin and the feeling of control on technical shots. It also features the Dual Pro Grip system and a replaceable strap, key elements for professional comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 28 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Felipe", Man 28 year
Level: advanced
I like the power and hard core but it is 24k carbon so i can not hit a perfect dropshot and with diamond shape i can not hit all of my off center shots inside the court
2025-11-12, 18:52
4
"Guido", Man 38 year
Level: advanced
Sweet spot a bit small, excellent spin, good weight, handle too long, powerful but I would like something with a bit more stiffness.
2025-11-12, 22:50
2
"Simon", Man 41 year
Level: beginner (have paddle elbow)
The racket feels so heavy and very hard to maneuver. It hurts my elbow. But I like it because it is so powerful
2026-01-09, 18:08
4
"Andres", Man 23 year
Level: amateur
Quite an offensive racket with high balance, though a bit difficult to handle.
2026-01-30, 11:29
5
"Mattia", Man 26 year
Level: advanced
An offensive, hard, tab with a good sweet spot and light
2026-01-29, 16:00
5
Man 21 year
Level: advanced
Powerful and precise, very fast ball exit, a cannon
2026-02-16, 02:32
















