NOX - FUTURE ATTACK 12K ALUM 2025
(2 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA 50 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
Designed for players with an aggressive style of play, the Future Attack 12K Alum is the full power racquet used by the promising young players of the Nox Future Academy (NFA). Some of the most outstanding players on the junior and professional circuit train at the Nox academy, and this racquet is up to the most demanding players, offering elite performance on every shot. Diamond shape, designed to enhance attacking shots, especially at the net.
Carbon structure with EV50 core, guaranteeing excellent ball output and a firm response at every impact. 12K Carbon Alum face, optimizing speed and power transmission on every shot. Effects and precision with SPIN 3D
Rough surface with3D pattern, allowing a better grip on the ball to generate more aggressive effects. The Future Attack 12K Alum is not only for those who want to compete, but for those who want to impose their game on the court. With a devastating punch and cutting-edge technology, it is the perfect choice for players looking to dominate every point with power and total control.
Carbon structure with EV50 core, guaranteeing excellent ball output and a firm response at every impact. 12K Carbon Alum face, optimizing speed and power transmission on every shot. Effects and precision with SPIN 3D
Rough surface with3D pattern, allowing a better grip on the ball to generate more aggressive effects. The Future Attack 12K Alum is not only for those who want to compete, but for those who want to impose their game on the court. With a devastating punch and cutting-edge technology, it is the perfect choice for players looking to dominate every point with power and total control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Juan", Man 30 year
Level: advanced
It seems to me a version somewhat similar to the metalbone 3.4 HRD.
2025-11-12, 19:41
5
Man 41 year
Level: amateur
-
2026-01-28, 21:59
















