ADIDAS - ADIPOWER MULTIWEIGHT 3.3 2024
(40 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 400,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,9 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,8 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Quite high 371 g |
| Balance point measurement | 27,6 cm from the bottom |
| Balance point | High 61 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite heavy |
| Flexibility | Low |
| The measurement was performed | 2024-03-04 |
Description from manufacturer
The ADIPOWER MULTIWEIGHT 3.3 is a racket to make a difference. The Weight & Balance System technology gives it the ability to be many rackets at the same time. By means of the weight and balance modification system, the player can adapt it to their needs. The rigidity reaches the highest level imaginable thanks to the Dual Exoskeleton and Power Embossed Ridge reinforcement technologies. The combination of 18K Carbon Fiber and EVA High Memory rubber is the basis for the rigidity and allows for a spectacular attacking game. The Spin Blade Decal's surface roughness and the Smart Holes Curve hole pattern provide the same but for spin shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 40 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Fabio", Man 36 year
Level: amateur
A racket with a sweet spot at 26.5 27 with all the weights, I play on the left but also use it on the right. From the back, it is nice and full, and you have to control it a lot on ball exit. At the net, it is perfect for backhand volleys, smash, bandeja, and vibora with hitting surface of 18k
2025-11-22, 23:22
3
"Giu", Man 26 year
Level: amateur
Good feeling, good power, too much weight, balance too high, little control.
2026-02-16, 13:32
4
"Sergi", Man 37 year
Level: amateur
Very agile in defense, has powerful shots, lacks a bit of a sweet spot.
2025-11-12, 20:52
3
"Gianluca", Man 34 year
Level: beginner
Small sweet spot, difficult to use at my level.
2025-11-23, 18:09
4
"Anes", Man 21 year
Level: amateur
I like the hardness and stability
2024-02-06, 17:26
4
"Nicola", Man 39 year
Level: amateur
Too heavy and rigid
2026-01-31, 13:05














