SANE - CINETIK 28 JAVI RUIZ ADVANCED EDITION 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Cinetik 28 Javi Ruiz Advanced Edition 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K aluminized carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hyper Reactive |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Sane |
Description from manufacturer
The new Cinetik 28 represents the ultimate evolution to keep up with the pace of modern padel. This racket features a variable thickness that adapts to each area: 28 mm at the impact plate, 38 mm at the core, and 35 mm at the tip, providing the ideal rigidity for powerful and precise shots. It incorporates a specially developed, hyperelastic compact core to reduce vibrations and maximize explosiveness with every impact. Its reduced thickness provides exceptional maneuverability, while the extra-long 14 cm handle allows it to adapt to all types of grips. Now, in its new version, it features an even stiffer rubber for players looking for greater control and power. A truly innovative racket!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"A7", Man 36 year
Level: amateur
Good
2025-11-10, 20:00

















