OSAKA - PRO TOUR LTD POWER 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour LTD Power 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
Powerbat from the upper range of Osaka! This limited racket is aimed at the offensive padel player and has a drop shape with head-heavy weight balancing. The racket's hard surface is made of 18K Textreme carbon fiber, woven in three different directions. This design provides an even load distribution on the surface for better consistency and durability.
Printout from www.racketguide.com
















