OSAKA - PRO TOUR LTD POWER 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour LTD Power 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
Osaka Pro Tour LTD Power 2023 (Black/Red) is an exclusive padel racket for the advanced player who focuses on power. The teardrop-shaped racket blade has a high-placed sweet spot, which, along with a surface of pure carbon fiber, provides outstanding strength and precision in shots. Unique to the LTD rackets in Osaka's 2023 collection is the extra protective frame made of 3k carbon fiber with an aluminum coating that prevents damage. Manufactured in a limited edition.
Printout from www.racketguide.com
















