HEAD - EXTREME ONE 2023
(80 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 345 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,2 cm |
| Length of the racket blade | 25,9 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 1 st |
| Weight | Low 343 g |
| Balance point measurement | 27,6 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2023-11-29 |
Description from manufacturer
The revolutionary EXTREME ONE PADEL RACQUET is the lightest racquet in the EXTREME series; it is also the strongest, with the state-of-the-art 12K carbon see-through unique hitting surface for added durability. Made from a new, diamond-shaped mold, this racquet is lightweight, as well as powerful and aerodynamic, and lets you play with consistent spin. While the innovative Auxetic technology delivers extra power and a sensational impact feel, the Soft Butt Cap technology supplies a softer playing feel and dampens vibrations. Along with high performance, the EXTREME ONE offers a high-end, original design with a glossy and matt finish.
• Revolutionary design with a unique hitting surface for extra durability
• 12K carbon see-through hitting surface
• Lightest and strongest racquet in the series
• Power, consistent spin and aerodynamic
• New, diamond-shaped mold
• Soft Butt Cap technology
• Auxetic technology for extra power and sensational impact feel
• Original, premium design with glossy and matt finish
• Revolutionary design with a unique hitting surface for extra durability
• 12K carbon see-through hitting surface
• Lightest and strongest racquet in the series
• Power, consistent spin and aerodynamic
• New, diamond-shaped mold
• Soft Butt Cap technology
• Auxetic technology for extra power and sensational impact feel
• Original, premium design with glossy and matt finish
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 80 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Max", Man 24 year
Level: advanced
Overall satisfied, have some issues with the feel when I don't hit correctly, very compact, would like it a bit softer.
2025-11-30, 19:44
5
"Oscar", Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice racket with good touch, unfortunately I have had problems with my arm, I think it is a bit too stiff for my arm.
2024-02-17, 08:56
4
"Niklas", Man 36 year
Level: advanced
Good defense doesn't quite manage to maintain speed and a bit too much trampoline effect in loose volleys.
2024-01-20, 19:30
3
Man 25 year
Level: advanced
Not as much power as I thought. But nice and light racket. Good in volleys.
2023-12-06, 18:20
5
"Monica", Woman 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
The best racket I've ever used, so much control and power.
2025-12-08, 13:27
4
"Daniel", Man 18 year
Level: advanced
I quite like it, it is versatile but with some help in power.
2025-11-13, 09:21
















