PRINCE - FALCON 2022
(15 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.250,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Power |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Prince |
Description from manufacturer
Prince Falcon is the most powerful racket in the collection. The racket has a surface layer consisting of an outer layer of fiberglass, a middle layer of 24K carbon fiber, and a final layer of 3K carbon fiber. In the core, you will find EVA power foam to achieve explosive power and a manageability that is rarely found in a racket of this type. It has Triple Threat, Aero Profile, and Power Core.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Dani", Man 32 year
Level: advanced
It doesn't stand out too much in anything; I used to use the Prince Mach V2 and found it much better.
2025-11-14, 23:14
4
Man 39 year
Level: elite
Good speed and I like the core of the racket.
2023-10-19, 18:45
4
"Olle", Man 35 year
Level: advanced
Stable
2024-01-25, 20:43
4
Woman 43 year
Level: advanced
Satisfied
2024-02-09, 09:26
3
"Koldo", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hard
2025-12-23, 22:51
5
Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-02, 07:07














