ENDLESS - GLIDE YELLOW 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Endless - Glide Yellow 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 250,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + 3K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Endless |
Description from manufacturer
Do you like to place the ball to throw off your rivals? Do you prefer precision to power? GLIDE is your next racket. The Endless® Glide range is developed to enhance your control of the game thanks to a unique combination of technical characteristics and high-quality components.
Printout from www.racketguide.com

















