ENDLESS - GLIDE YELLOW 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 249,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + 3K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Endless |
Description from manufacturer
Do you like to place the ball to throw off your rivals? Do you prefer precision to power? GLIDE is your next racket. The Endless® Glide range is developed to enhance your control of the game thanks to a unique combination of technical characteristics and high-quality components.
Printout from www.racketguide.com














