ACA - PALLADIUM LTD 2024
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to ACA - Palladium LTD 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £240.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Fusion |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by ACA |
Description from manufacturer
Introducing the exclusive limited edition PALLADIUM LTD, a racket designed for those who seek power without sacrificing control. Its construction with 100% carbon tubular and 12K carbon fiber faces ensures a firm and resistant structure, while the innovative Black EVA Fusion 3L rubber, with variable densities, allows you to balance strength and precision in every hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Pontus", Man 21 year
Level: advanced
Want to find new
2026-01-20, 20:30
1
Man 18 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-01-26, 08:50
















