VIBOR-A - TITAN BLACK LIGHT 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Titan Black Light 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 470,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 320 - 340 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The Titan Black Light features a hybrid shape and smooth finish. It stands out for its 24k carbon composition in red color and its professional EVA core. It is notable for its weight ranging from 320-340 g, making it a much more manageable racket. The pack includes:
Vibor-A Titan Black Light Racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Vibor-A Titan Black Light Racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Printout from www.racketguide.com






