BLACK CROWN - PATRON 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Patron 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $340.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Patron model combines innovative technology, high-quality materials and elegant design. Its composition includes two layers of fiberglass and a final layer of 12k carbon, providing a perfect combination of power, control and durability. Experience comfort and precise response thanks to the medium-hard EVA rubber in the core of the racket. This choice of material ensures effective shock absorption and an exceptional playing feel, ideal for players of all levels. It incorporates an anti-vibrator on the side. Minimizes unwanted vibrations. The distinctive detail of the rough sand-like surface provides exceptional grip on the ball. Discover the perfect balance between power, control and comfort.
Printout from www.racketguide.com






