VIBOR-A - TITAN BLACK LIGHT 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 5 080,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 320 - 340 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The Titan Black Light features a hybrid shape and smooth finish. It stands out for its 24k carbon composition in red color and its professional EVA core. It is notable for its weight ranging from 320-340 g, making it a much more manageable racket. The pack includes:
Vibor-A Titan Black Light Racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Vibor-A Titan Black Light Racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Printout from www.racketguide.com





