SIUX - TRILOGY II CONTROL 2023
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy II Control 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $420.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 345 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Medium 366 g |
| Balance point measurement | 23,2 cm from the bottom |
| Balance point | Low 50 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Light |
| Flexibility | Low |
| The measurement was performed | 2023-11-28 |
Description from manufacturer
This new Patty Llaguno’s padel racket is a model that stands out for its manageability, as it provides excellent control and has a very large sweet spot. Although it is a specific control racket, it offers a good ball output. In addition, it is a little hard, perfect for advanced level players and will be the favorite of those with elbow problems, since it does not produce vibrations on the hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 42 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Control racket
2025-12-08, 16:43
4
"Katt", Man 42 year
Level: amateur
A little too soft
2026-01-27, 20:05
5
"Nicklas", Man 37 year
Level: amateur
Good, thanks
2023-12-24, 23:22
4
"Jo", Man 53 year
Level: amateur
Good
2024-02-26, 16:38
4
"Per", Man 44 year
Level: advanced (have paddle elbow)
.
2024-06-02, 17:57
4
Man 44 year
Level: elite
-
2026-04-17, 10:39
















