SIUX - TRILOGY 3 CONTROL 2023
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy 3 Control 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 490,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber silver |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
One of SIUX's most popular models: Siux Trilogy 3 Control 2023! The face is made of 24K Silver carbon fiber for an increased sweetspot and power. The low balance gives you increased control and the core is medium hard with great recovery capacity after each stroke, helping to direct the ball where you want to put it.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Juan", Man 52 year
Level: amateur
I lack more ball speed... since now I play a little better and my shots and volleys fall short.
2025-10-22, 22:06
4
"Bob", Man 57 year
Level: amateur
Lacking on the power but easy to control forgiving when missing the sweet spot and no issues with my arm
2026-01-25, 17:23
4
Man 31 year
Level: amateur
I like it although I would like to have more punch without losing control, for it to be lighter and rougher.
2025-12-23, 14:01
3
Man 49 year
Level: amateur
Good control but a bit too little power in the strokes.
2024-10-28, 18:05
3
"Juan", Man 52 year
Level: advanced
I'm looking for a racket with more ball output.
2025-10-25, 19:31
4
Man 53 year
Level: advanced
Its okay but to the soften side.
2025-10-23, 19:46
















