TACTICAL PADEL - KATANA BLUE LINE 2024
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tactical Padel - Katana Blue Line 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 630,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | 5-layer hybrid core |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tactical Padel |
Description from manufacturer
A masterfully crafted, round-shaped racket that embodies elegance and performance.
With state-of-the-art 12K carbon "flex-construction" that offers an amazing level of flexibility upon impact, creating a connection with the ball that results in a profound, sensation and a spin effect during volleys.
Katana Blue Line is for the players who seek the harmonious blend of comfort, and a huge sweet spot with patience in their game. Elevate your game to new heights with a racket that seamlessly merges power, finesse, and uncompromising comfort, setting a new standard for excellence on the court - Play Different!
With state-of-the-art 12K carbon "flex-construction" that offers an amazing level of flexibility upon impact, creating a connection with the ball that results in a profound, sensation and a spin effect during volleys.
Katana Blue Line is for the players who seek the harmonious blend of comfort, and a huge sweet spot with patience in their game. Elevate your game to new heights with a racket that seamlessly merges power, finesse, and uncompromising comfort, setting a new standard for excellence on the court - Play Different!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Alfonso", Man 54 year
Level: beginner
Good in defense but little control in attack
2026-02-04, 14:28
4
"Tommy", Man 34 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good, a little bouncy
2024-02-18, 12:20
5
"Sandra", Woman 46 year
Level: amateur
Has a good grip
2026-03-28, 16:23
5
Man 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-04-19, 13:38
5
Man 43 year
Level: advanced
-
2026-03-19, 15:56
5
Man 56 year
Level: elite
-
2025-08-13, 11:36















