BULLPADEL - XPLO PREMIER 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - XPLO Premier 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 380,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber XT |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
XPLO, the most powerful racket ever created by Bullpadel, is now available in its LTD Premier Padel version. Designed to unleash all of Martín Di Nenno's power and take him to the top of world padel, this limited edition integrates the most advanced technologies developed at Bullpadel-Lab, such as the Wave System, Air Power and Geometric Core, offering explosive power that translates into faster, more controlled and more precise hits. In addition to all this technology, there is a new cosmetic, representative of the best padel circuit in the world, Premier Padel. An elegant design in space blue, with white and gold details, where each hit becomes a release of power and style. If you are a player with a winning and offensive mentality, XPLO LTD Premier Padel will boost your game with strength and reactivity, leaving a mark wherever you step. Notice: Bullpadel is not responsible for possible damage to the court caused by the incredible power of your hits.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 56 year
Level: amateur
-
2025-11-17, 17:18
5
"Mauricio", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-14, 18:35
5
Man 45 year
Level: advanced
-
2025-08-26, 15:27














