STARVIE - TRITON BALANCE PLUS 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Triton Balance Plus 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 230,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Hybrid |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | M EVA Balance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Diamond-shaped racket with medium balance, ideal for players seeking extra power without sacrificing control. Its combination of 18K Carbon Hybrid and M-Eva Balance foam (medium-high density) offers a firm yet more comfortable and manageable feel than its Power version. Features TriTech Core, a 3D structure in the heart of the racket that optimizes weight distribution, enhancing stability and shot precision. Also includes Z-Shock, a grip system that dampens vibrations for improved playing comfort.
Printout from www.racketguide.com



















