STARVIE - TRITON BALANCE PLUS 2026
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Hybrid |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | M EVA Balance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Diamond-shaped racket with medium balance, ideal for players seeking extra power without sacrificing control. Its combination of 18K Carbon Hybrid and M-Eva Balance foam (medium-high density) offers a firm yet more comfortable and manageable feel than its Power version. Features TriTech Core, a 3D structure in the heart of the racket that optimizes weight distribution, enhancing stability and shot precision. Also includes Z-Shock, a grip system that dampens vibrations for improved playing comfort.
Printout from www.racketguide.com













