HEROES - PREDATOR ROWAN 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Heroes - Predator Rowan 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £300.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18k carbon fiber silver |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Heroes |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 23,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,8 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Quite low 354 g |
| Balance point measurement | 26,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2025-03-23 |
Description from manufacturer
ROWAN has been conceived with an innovative design for 2025 in collaboration with player Tito Allemandi. Designed for professional-level players, ROWAN offers excellent power in shots without compromising control. The face is made of carbon silver 18K Textream, while the inner core is in black EVA rubber, ensuring exceptional performance. The racket is distinguished by its captivating design in gold, black, and white colors, thus offering not only high performance but also a sophisticated aesthetic. ROWAN is sold with its special dedicated box.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Luca", Man 66 year
Level: amateur
Too rigid...
2025-12-18, 13:55
5
Man 26 year
Level: advanced
-
2026-02-15, 09:53
4
Man 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-12-26, 13:18













