BULLPADEL - ICON 2026
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 370 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
When you talk about padel, you're talking about Juan Martín Díaz, an iconic legend who made history by remaining world number 1 for 14 years. His playing style, his mastery, and his legacy have left an indelible mark on the sport. That's why we're introducing ICON to the world, a racket that transcends its purpose, a tribute to greatness, a symbol of excellence, and an ultimate tool for those who seek to dominate the court with the same spirit as Juan Martín Díaz. With every shot, the ICON invites you to impact the present and leave an indelible mark on the court, inspiring your game with effects that transcend time, like the legends that endure. With the ICON, every point counts, every play matters, and every victory is recorded forever. Get Juan Martín Díaz's racket today and start writing your own history on the court!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Helen", Woman 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-27, 00:03














