VAIRO - EVERLAST CROSS 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vairo - Everlast Cross 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 840,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber Textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 28 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vairo |
Description from manufacturer
It has a diamond shape with intermediate balance. This racket is a perfect ally in plays and aggressive attacks due to its incredible power and intensity. As for the design, we see a powerful and striking combination of colors: green, orange, and black. This explosive mix of colors will capture all attention. The Vairo Everlast Cross paddle is very well equipped in terms of technology, as it incorporates Structural Column Reinforcement, a system that reinforces the structure of the paddle to achieve greater firmness, stability, and safety in hitting.
Printout from www.racketguide.com

















