LOK - MAXX HYPE 2024
(13 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $350.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 18K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Hard |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av LOK |
Beskrivning från tillverkare
Mike Yanguas padelrack, Maxx Hype, är LÕK:s mest teknologiska anfallracket för spelare på PRO-nivå. Dess asymmetriska hjärta ger en strukturell styvhet som bidrar till stabilitet och är nyckeln till att uppnå en optimal balans. Den är gjord av C18-kol i tre olika plan och har Gradual Face och Vibration Groove-system som hjälper till att minska vibrationerna. Dessutom ökar 3D Spin Lines-systemet bollens rotation vid träff med racketen, vilket ökar effekten och förbättrar känslan av kontroll. Maxx Hype har Carbon Reinforcements - kolförstärkningar - som stöder hållbarheten av rackets struktur och Dynamic Holes System med en progressiv placering av hål i olika storlekar som ger kraft åt slaget. Den har Confort Wristband-systemet som är ett justerbart handledsband, och rackets diamantform hjälper till att höja sweetspoten och förbättrar slagkraften och anfallet.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 13 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Ezio", Man 55 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Utmärkt i allt, men tung i huvudet och hög balans... därför problem med armen.
2026-01-20, 14:58
4
Man 40 år
Nivå: avancerad
Enkel omedelbar, bra kontroll, inte för kraftfull men effektiv. Lite skruv
2026-02-07, 00:14
4
Man 30 år
Nivå: avancerad
Bra racket, förlåtande och tillräckligt med kraft. Saknar bara lite mer grepp på ytorna.
2026-01-30, 19:55
4
"Alessandro", Man 50 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra bollutgång men bara tillräcklig för smasharna
2026-04-13, 23:58
5
"TITTO", Man 56 år
Nivå: motionär
Mångsidig
2025-12-14, 22:31
5
"Keysuke", Man 54 år
Nivå: avancerad
-
2026-03-31, 10:17














