VOLT - 1000 V23 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 1000 V23 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Premium power padel rack from the Portuguese brand Volt! Perfect for the experienced tournament player who wants ultimate and explosive power on the padel court! If you love explosive power and "hitting the ball off the net", the Volt 1000 V23 is the padel rack you should choose! With its diamond-shaped racket head, high balance point, hard core and a weight between 350-370 grams, you get plenty of "kick" in your offensive shots. It is also constructed from premium materials that ensure outstanding performance! 12K Carbon is the material used for the surface. This has resulted in a stiff surface with power. Rough Surface is the unique surface monster that ensures a good ball feel. Black EVA is the material used for the core. It is a high density Black EVA, which has lightning fast recovery and outstanding power transfer. Dynamic Holes System is the technology behind the hole pattern that ensures dynamic performance. 3K Carbon is the material used for the frame construction. This has resulted in a stable and strong frame construction. Finally, the aesthetic aspect has received a lot of attention, resulting in an extremely stylish design!
Printout from www.racketguide.com
















