LOK - MAXX HYPE 2 YANGUAS WORLD 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from LOK |
Description from manufacturer
The LOK Maxx Hype Yanguas World racket is the ultimate racket for professional-level players seeking power, precision, and character in every shot. Its larger Diamond shape design and cutting-edge technologies like the Asymmetric Heart that provides structural rigidity, its 3D Spin Lines system, its Dynamic Holes System that optimizes aerodynamics and weight, and its Vibration Groove that helps dissipate vibrations make it a tool ready for high competition. Inspired by Mike's rise to the global stage, this paddle by Mike Yanguas will allow you to dominate the court with a bold, fast, and explosive style of play. If you're looking for a state-of-the-art paddle that offers immense power, stability, the ability to impart pronounced spin, and the backing of one of the best players in the circuit, then the Lok Maxx Hype Yanguas World paddle is for you. Don't miss this opportunity to take your game to the highest level with the Lok Maxx Hype Yanguas World!
Printout from www.racketguide.com
















