ADIDAS - ADIPOWER LEGEND 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
Text coming soon!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Woman 55 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-01-27, 20:12
















