SOFTEE - FREEZER CARBON SAND 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Softee - Freezer Carbon Sand 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 160,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA S6 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Softee |
Description from manufacturer
The Freezer Carbon Sand paddle maintains last year's technical characteristics in terms of finish, Eva Rubber, and Carbon. We have made an aesthetic modification, dividing the iconic "S" of Softee Padel in sand and crystalline blue. The Freezer Sand will feature a 3D glossy finish, 3K carbon faces, and a grade 6 density Eva Soft rubber.
Printout from www.racketguide.com

















