SANE - CINETIK 28 JAVI RUIZ PROFESSIONAL EDITION 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Cinetik 28 Javi Ruiz Professional Edition 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Pro HD-R |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Sane |
Description from manufacturer
Following the revolutionary success of the first generation, the Cinetik 28 PRO returns with a revamp worthy of the most demanding players. This racket combines high-performance 12K carbon with the PRO HD-R core, resulting in a compact racket with a dry feel and spectacular response on every shot. The new edition improves its aesthetics with a shiny, rough, sandy-like finish, perfect for generating aggressive effects that make a difference in offensive play.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Mauro", Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
The 28 profile allows me to have exceptional maneuverability.
2025-12-08, 18:24















